Redőny funkciói
Hővédelem (tél):
Egy jól záródó redőny az ablak általi hőveszteséget akár 45 %-ára is csökkentheti a redőny kiegészítő légrétege, és hőáteresztő ellenállása miatt. Egy redőny szorosan záródó, ha a záróléc a felvevő felületre (ablakpárkány) szorosan felfekszik, szoros kapcsolat van a redőnypáncél és a kiszögellő eresz között és a vezetősínek elasztikus betéttel vannak (kefe, filc, puha kéder) ellátva.
Napvédelem (nyári hővédelem):
A redőny leengedésével a belső tér védve van a felmelegedéstől. Előnyös a világos és visszatükröző felület, mivel a redőnypáncél így kevésbé melegszik fel. A nyitott perforációk a háttérszellőzést segíthetik elő. Sötét műanyagredőnyök csak feltételesen alkalmasak az intenzív napsugárzástól való védelemre, mivel az elszíneződés és az alakváltozás sincs kizárva teljesen.
Zajvédelem:
A redőny általi hangszigetelés mértéke a következő tényezők befolyásolásának mértékétől függ:
- Redőnypáncél és ablaküveg közti távolság:
- Redőnypáncél súlya (minél nehezebb, annál jobb)
- Redőnypáncél acélrugós vasalása vagy ehhez hasonló, amely a lehúzott redőnynél a felső léceket nekinyomja a toknak.
- A vezetősínekben lévő tömítések
- A záróléc szoros csatlakozása a felfogó felülettel.
- A vezetősínek és ablakkeret közti szélek tömítése.
A zajvédelemmel kapcsolatos intézkedéseket a tervezésnél figyelembe kell venni. Kérje szakember tanácsát! A zajvédelem követelményeit a teljesítmény leírásában szigorúan meg kell adni!
Betörésvédelem:
A „betörésvédelmet szolgáló redőnyök”-nek a következőknek kell eleget tenniük:
- A redőnypáncélnak merev lécekből kell állnia, amelyek magas hajlítási szilárdsággal bírnak.
- A zárólécet biztosítani kell a kihúzás ellen, és a redőnypáncélnak zárt állapotban nem szabad feltolhatónak lennie.
- A vezetősíneket és vezető núttal ellátott részeket úgy kell kialakítani, hogy kívülről ne lehessen kioldani vagy felemelni. A vezetősínek és nútok mélysége a redőnypáncél szélességének legalább 2 %-a kell legyen, de nem lehet kevesebb, mint 40 mm.
- A redőnytokokat és burkolólemezeket úgy kell kivitelezni, hogy a feltekeredő térbe ne lehessen benyúlni és a burkolólemezeket kívülről ne lehessen kioldani.
Az ezen normák szerint kivitelezett redőny hatékony védelmet nyújt a kitépés és feltolás ellen. A betörést gátló rendszerek tekintetében is létezik európai norma. Az automatikusan vezérelt redőnyök a távollét (pl.: szabadság) ideje alatt is egy lakott ház látszatát keltik. A betörést gátló redőnyök kiírását szigorúan meg kell adni.
Elsötétítés:
A zárt redőny a belső teret messzemenőkig elsötétítheti, ez csupán a redőny profiljának formájától és a vezetősínek kivitelezésétől függ. A perforálások megnyitása verőfényes nyári napokon hozzájárul a szoba természetes fényellátásához. A teljes elsötétítés redőnyökkel hatékonyan elérhető.
Vakítás elleni védelem, fényszűrés:
A vakítás elleni védelem, pl. monitor előtt ülő munkák esetén, a redőnyökkel csak bizonyos mértékben érhető el, mivel a szabadba való kilátás nincs garantálva. Különleges megoldást kínál az áttetsző, polikarbonátból készült redőny, amely egyfajta fényelvezetést is – még ha csak korlátozottan is – biztosít.